Praktické tipy k psaní diplomové a bakalářské práce.
Věříme, že se vám hlavou honí spousta otázek. V této sekci snad najdete řešení vašeho problému.
Pokud zde nenaleznete odpovědi, pište nám na email: info@diplomky-online.cz
Pokud máte opravdu urgentní otázku a odpověď není níže, využijte našeho online chatu nebo volejte na telefonní číslo 777 709 449.
S psaním bakalářské a diplomové práce je spojená spousta otázek. Jaká je struktura diplomové nebo bakalářské práce? Jaké jsou náležitosti bakalářské práce? Jaké je formátování, písmo a okraje? Kolik stran má mít bakalářská nebo diplomová práce, jaký je doporučený rozsah? Co tisk a vazba? Máme pro vás odpovědi na tyto otázky sestavené na základě praxe a požadavků několika vysokých škol (převážně z Brna). Přehledně a na jednom místě.
UPOZORNĚNÍ: Pravidla pro psaní závěrečných prací stanovuje nejen fakulta, ale svá pravidla mohou mít i různá pracoviště, na kterých je vaše práce zadána – ta jsou pro vás důležitá.
Mnoho vysokých škol má své šablony pro závěrečné práce. Taková šablona obvykle obsahuje předpřipravené některé části (titulní stranu, prohlášení, listy na abstrakt apod.), někdy jsou v ní i nachystané styly pro tvorbu práce. Pokud taková šablona existuje, vřele doporučujeme ji využít, zbaví vás starostí s řešením struktury práce a s formátováním.
ZavřítRozsah se běžně uvádí ve stranách. Ale počet fyzických stran nic neznamená. Na to, kolik stran daný text zabere, má vliv například typ a velikost písma, řádkování a velikost okrajů stránky. Snažit se „natáhnout“ práci větším písmem a většími okraji má jen „optický“ efekt.
Pro počítání rozsahu se používá počet znaků, slov, normostrany nebo autorské archy. Normostrana (zkratka ns) je 1 800 znaků. (Vydělte počet znaků číslem 1800.) Autorský arch (zkratka AA) je 20 ns (tj. 36 000 znaků) nebo 2 300 cm2 tiskové plochy obrázků, schémat, diagramů apod.
Příklad: Práce má 21 855 znaků (tento údaj najdete ve vlastnostech dokumentu), ns = 21855/1800 = 12,14 => práce má zatím jen 12,14 normostran.
U bakalářské práce je rozsah orientačně 30–50 ns, u diplomové 40–60 ns. Stanovuje to fakulta/ústav/katedra.
ZavřítPro různé úrovně nadpisů používejte styly. Obsah z nich pak vygenerujete automaticky. Jen nezapomeňte obsah nakonec aktualizovat, aby čísla stran v obsahu odpovídala skutečnosti!
ZavřítSoučástí šablony je i prohlášení o samostatném zpracování práce, místopřísežné prohlášení apod. – názvy se liší, ale podstatou je prohlášení, že jste práci zpracovali samostatně (je tedy skutečně vaše) a nikde jste ji neopsali nebo si ji „nevypůjčili“.
Prohlášení bývá vlastnoručně podepsáno ve všech odevzdávaných tištěných verzích.
ZavřítBývá zvykem poděkovat vedoucímu práce (popř. konzultantovi atd.) za vedení práce, rady či pomoc. Forma je volná, často je to jen 1–2 věty.
Chtěl bych poděkovat své vedoucí bakalářské práce Ing. Petře Čačkové, Ph.D. za odborné vedení, za pomoc a rady při zpracování této práce.
ZavřítTato část se píše jako jedna z posledních – shrnete v ní až hotovou práci.
Abstrakt má rozsah orientačně 10 řádků a obsahuje stručné informace o cílech práce, metodách, výsledcích, zjištění a doporučení. Klíčová slova jsou výstižná slova, která heslovitě charakterizují práci.
ZavřítZde můžete popsat například to, proč jste si vybrali toto téma nebo zaměření, poukázat na aktuálnost tématu a zasadit řešenou problematiku do širšího kontextu.
Jedna stránka textu (i necelá) by na to mohla stačit.
Pokud se chcete inspirovat, co psát do úvodu, podívejte se na už obhájené práce z vašeho oboru.
ZavřítJedna z nejdůležitějších částí práce a jedna z prvních, na kterou se komise při obhajobě podívá. Co si vytyčíte jako cíl práce, to máte splnit. I při hodnocení závěrečné práce se posuzuje, jestli byl cíl práce splněn.
Cíl musí být v souladu s názvem práce a oficiálním zadáním (popř. záměrem) závěrečné práce. Nad cílem a jeho formulací se velmi dobře zamyslete. Cíl musí být formulován jasně, stručně a výstižně. Dále můžete rozvést, jak bude cíl splněn, jaké metody při jeho dosahování použijete atd.
ZavřítV této části uvedete, jaká je současná situace vzhledem k tématu vaší závěrečné práce.
Používejte relevantní zdroje. Čerpejte z významných děl v oboru, z prací od odborníků. Vyhněte se zdrojům, jakou jsou blogy a Wikipedie, protože mohou obsahovat neověřené informace.
Vynechejte základy. Neopisujte do práce základní údaje a pojmy, není to učebnice.
Používejte aktuální zdroje. Například v IT údaje z doby např. před 10 lety - to už je pravěk.
Držte se tématu. Studujte a do přehledu uveďte zdroje, které souvisejí s tématem vaší závěrečné práce, vynechejte okrajové informace.
CITUJTE. Tato část obsahuje přehled děl jiných autorů, proto je plná odkazů na tato díla. Jak správně citovat se dočtete například na serveru citace.com
ZavřítPozor na plagiátorství (i nechtěné). Pokud odněkud přebíráte část textu (a ta by neměla být moc dlouhá), vždy uveďte, odkud pochází. Doslovné citace ostatně moc nevyužijete (nejčastěji pro zákony apod., kde je doslovnost nutná). Naopak často parafrázujete, porovnáváte a hodnotíte.
ZavřítSem patří všechno, co jste použili při zpracování práce, a velmi závisí na oboru. Jsou zde uvedeny metody výzkumu, měření či zpracování (které, proč tyto a ne jiné, srovnání…) a popř. skutečný použitý materiál – s jakými vzorky (rostlinami, horninami, sloučeninami, nástroji…) jste pracovali. Pokud už je nějaká metoda popsána jinde, opět je potřeba dané dílo citovat.
ZavřítToto je srdce práce – vaše vlastní dílo, to, co jste udělali (po prozkoumání současného stavu a stanovení metod a materiálu). Bývá také nejdelší. Zde popíšete, co všechno a jak jste udělali. Tato část již obsahuje vaše výsledky, odkazů na jiné zdroje je zde minimum.
ZavřítV části „Výsledky“ se uvádí souhrn výsledků vaší práce – to, co bylo uděláno, jak dopadl výzkum atd. Je zde prostor pro uplatnění různých tabulek a grafů, zvláště souhrnných.
Část „Diskuze“ porovnává tyto výsledky s údaji jiných autorů či s vytyčenými cíli, hodnotí řešení, zdůvodňuje rozdíly apod.
Výsledky a diskuze navazují na část „Vlastní práce“, shrnují to, co jste udělali. Spolu s cílem jsou jednou z prvních částí, na kterou pohlédne oko komise, a jsou důležité při hodnocení celkové úrovně závěrečné práce.
ZavřítZávěr obsahuje stručné shrnutí výsledků práce a zhodnocení, jestli (že) bylo dosaženo cíle vytyčeného na začátku. Může také obsahovat další doporučení nebo nastínění dalšího vývoje (třeba v případě, že na vaši práci bude někdo navazovat) a uplatnění.
V závěru se už neobjevují nové informace.
ZavřítPokud práce obsahuje obrázky, tabulky, grafy atd., patří do práce také seznam těchto prvků. (Seznam není potřeba, pokud je prvků málo – například pro dva grafy není seznam nutný, pokud jich ale máte dvacet, je seznam velmi užitečný.)
Jednotlivé prvky (obrázky, tabulky, grafy, přílohy…) jsou v textu opatřeny popiskem a číslem. Zapněte si u nich automatické číslování a do tohoto místa pak vložte automaticky vygenerované seznamy.
ZavřítNavzdory názvu se uvádí nejen (tištěná) literatura, ale všechny zdroje, se kterými jste pracovali, bez ohledu na formu – takže nejen knihy a (odborné!) časopisy, ale i veškeré elektronické zdroje nebo třeba i mapy, rozhlasové vysílání či osobní rozhovor.
Není v pořádku uvádět mezi zdroje díla známého odborníka nebo díla vedoucího či oponenta, která jsem ani neviděl, jenom proto, aby to dobře vypadalo.
Uspořádání seznamu odpovídá použitému citačnímu stylu. Pokud používáte tzv. harvardský styl, je seznam řazený abecedně a už se nečísluje. Řazení je abecedně podle jména prvního autora, práce téhož autora se řadí chronologicky, podle roku vydání. Díla téhož autora, která vydal v jednom roce, se označují navíc písmeny (např. 2018a, 2018b atd.) Nerozlišuje se forma zdroje (např. tištěné a elektronické), veškeré zdroje jsou v jednom seznamu.
Obecná zásada je, že čtenář bakalářské nebo diplomové práce má mít možnost na základě citovaných údajů použitý zdroj snadno najít a dostat se tak k původnímu zdroji, ze kterého autor čerpal.
Jak správně citovat se dočtete například na serveru citace.com
ZavřítPokud je příloh více, je uveden seznam příloh. Přílohy mají samostatné číslování, mohou být označeny i písmeny (Příloha A atd.).
Pokud mají přílohy jinou formu, mohou do ní být vloženy (mapy, výkresy) nebo mohou být elektronické (např. software) – v tomto případě se k tištěné závěrečné práci přikládá CD s těmito daty.
ZavřítPředstavíte svoji práci (doslova, tj. to, co jste vy udělali). Zdůrazněte svoje přínosy, řešení, výsledky.
Pokud je co ukázat, ukažte to – mapy, výkresy, modely, software… Jinak můžete aspoň ukázat výsledky v grafické podobě (grafy, schémata).
Pokud máte prezentaci, dejte do ní informace v bodech (odrážkách) a grafické informace. Vyhněte se dlouhým textům a tabulkám.
Hodí se naučit se zpaměti začátek prezentace, abyste nebyli nervózní, jak začít. Během pár vět z vás tréma opadne.
Pokud se vám zdá, že vás komise při obhajobě neposlouchá, nedělejte si s tím starosti. Možná se začetli do vaší práce nebo už studují práci kolegy, který je na řadě po vás. Rozhodně poslouchají aspoň jedním uchem :-).
Nezapomeňte na společenské oblečení a vystupování. Slovy jednoho profesora: „Státnice jsou společenské setkání lidí, kteří si mají co říct na odborné úrovni.“
Zavřít